Jiří Paroubek: Kdo jsou skuteční přátelé lidu?

KOMENTÁŘ

Prezident republiky varoval ve svém krátkém televizním projevu na jedné straně vpřed podceňováním pandemie koronaviru, na druhé straně před panikou.

22. března 2020 - 07:00
Poděkoval také všem, kteří se snaží pomoci státu, celé společnosti i jednotlivým občanům v nelehké situaci například výrobou roušek apod..

Projev prezidenta byl oprávněně kritický ve vztahu k opozici. Senát, jako jakýsi hlavní mluvčí opozice v zemi,  vážně kárá vládu, že zanedbala boj proti koronaviru. A pánové z opozice to myslí opravdu vážně. Ne, že by se o některých opatřeních, které vláda přijala nebo také nepřijala nedalo diskutovat a ne že by se nedaly věci řešit jinak. Ale všichni museli vědět, že tím hlavním problémem, který vláda v tuto chvíli má, stejně jako ostatně  celá Evropa, jsou nedostatečné zásoby potřebného zdravotnického materiálu, tzn. v první řadě roušek a respirátorů.


To, že v EU jsou jen čtyři státy, které dokážou vyrábět ve větším množství tyto prostředky tak, aby mohly zásobovat i jiné státy EU, není tak úplně chybou naší  vlády.

Těžko mohla vláda předem  počítat s výskytem pandemie, která nemá v moderních dějinách Evropy obdoby. Zaplať pánbůh,  Číňané, kteří zvládli první nápor pandemie v provincii Chu-pej, začali řešit i tento problém. Začali ve velkém vyrábět pro všechny potřebný  zdravotnický materiál. Je to jen dobře, že se podařilo prezidentovi a díky jeho vlivu v Číně, lidem kolem něj včetně ministra vnitra Hamáčka,  dopravit do země z Číny potřebný chybějící zdravotnický materiál. To neznamená, že celý problém s chybějícími rouškami, respirátory atd. je již definitivně  vyřešen. Pokud k nám během dneška a zítřka  dorazí letadla z Číny, naplněná potřebným materiálem, budeme z nejhoršího venku.

Těžko lze chápat v této situaci  lidi jako jsou generál Pavel, či generál Šedivý, kteří blábolí cosi o tom, že tím, co Čína dělá - tedy dodávka chybějícího zdravotnického materiálu zemi ve velké nouzi – může ovlivnit českou veřejnost ve vztahu k Číně.


Je to dost pravděpodobné a je to jen dobře, neboť v dnešním světě není vůbec potřeba nikoho ostrakizovat, vylučovat z mezinárodního společenství. A už vůbec ne Čínu. Oba dva páni generálové jen předvedli politický fanatismus, který je zdobí už hodně dlouho. A pokud si takhle ti různí Kolářové, Pekarové a další představují ten správný, „tolerantní“ příklad politika, který by "spojoval" společnost, pak já mám úplně jinou představu o intoleranci.

Pokud stát, společnost a čeští občané potřebují zdravotnický materiál a je-li možné jej získat v Číně, není jediný důvod jej odmítat. Oba generálové si nevidí na špičku nosu.


Jiří Paroubek


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 61%
transparent.gif transparent.gif