Svátek má: Vít

Domácí

Velikost textu:

Nezodpovědný hazard se zdravím mladých sportovců

Nezodpovědný hazard se zdravím mladých sportovců

Současný absolutní chaos v možnostech volného pohybu, včetně amatérského sportování, vede k mnoha paradoxním, až nebezpečným konsekvencím. Jednou z nich je uzavírání fiktivních profesionálních smluv s mladistvými tak, aby dle vládních nařízení mohli pravidelně trénovat.

Ilustrační foto
15. dubna 2021 - 08:46

Stáváme se tak asi velmocí v počtu sportovních profesionálů na počet obyvatel, byť jejich smluvní měsíční odměna se pohybuje něco nad hranicí hodinové mzdy v kdejakém supermarketu, prostě aby vlk se nažral a koza zůstala celá.


Jenže je to opravdu jen takové české švejkování bez následků? Nikoliv! Téměř každé dítě (omlouvám se některým, kterým táhne na 18 let) má uzavřenou pojistnou smlouvu, která zahrnuje i sportování. Troufám si tvrdit, že jen absolutní minimum, pokud vůbec někdo, má sjednané pojištění na profesionální sport. A zde je onen zakopaný pes. V případě úrazu při tréninku se bude pojistitel dotazovat, jak je možné, že dotyčný sportoval, když to vládní nařízení téměř nedovolují. Buď začne dítě a jeho zákonný zástupce lhát a vystavovat se riziku pojistného podvodu, nebo přizná pracovní smlouvu s tím, že provozování bylo legální. V té chvíli však uzavřená smlouva neplatí.

Povinnost odškodnit se však přenáší na subjekt, se kterým je uzavřena pracovní smlouva. Podle platného Zákoníku práce je zaměstnavatel zodpovědný za bezpečnost na pracovišti a během výkonu dohodnuté práce a také je povinen uhradit zaměstnanci (sportovci) způsobenou újmu. Že na to sportovní kluby a tělocvičné jednoty nejsou připravené, je nabíledni. Omluvit je nemůže ani fakt, že jsou k zoufalému kroku uzavírání pseudoprofesionálních smluv tlačeni dlouhotrvajícím sportovním lockdownem, který nemá široko daleko obdoby. Zákonní zástupci sportujících dětí by si však měli uvědomit, jaké záludnosti relativně nicneznamenající papír skýtá.

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)