Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Afghánský velvyslanec k útěku exprezidenta Afghánistánu

Afghánský velvyslanec k útěku exprezidenta Afghánistánu

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní naplánoval schůzku s vládou na den svého útěku ze země. Zatímco na něj čekali úředníci, odletěl z letiště v Kábulu, sdělil agentuře RIA Novosti afghánský velvyslanec v Tádžikistánu Muhammad Zahir Agbar .

Ašraf Ghaní, exprezident Afghánistánu
1. září 2021 - 10:10

„Ghani nejen uprchl, ale nechal své spolubojovníky na holičkách, ale také sebral peníze z rozpočtu a okradl tak lidi. Nikdo z jeho zástupců nevěděl, že plánoval útěk. Podle ministra obrany afghánské vlády, mluvil jsem s ním osobně včera,  zavolal poradce Ašrafa Ghaního ministerstvu obrany a řekl, že tam přijede v 16 hodin na schůzku, připravili se, čekali na něj, ale v té době tři letadla, kde byl Ghani, a jeho příbuzní už odletěla z letiště v Kábulu, “ řekl velvyslanec.

Podle něj hnutí Taliban snadno převzalo moc v Afghánistánu kvůli Ghaniho zradě; odstranil poctivé úředníky z vlády a na jejich místa ustavil nezkušené kádry.

Připomněl, že během 10 dnů Taliban obsadil zemi, 32 provincií a 360 regionů, ačkoli armáda země byla vycvičena NATO a měla své moderní zbraně.(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)