Svátek má: Vít

Zprávy

Velikost textu:

Biden poslal Harrisovou do „minového pole“, chce se jí zbavit?

Biden poslal Harrisovou do „minového pole“, chce se jí zbavit?

Joe Biden pověřil viceprezidentku Kamalu Harrisovou zkoumáním hlavních příčin nárůstu migrantů, ale mnoho lidí zleva i zprava chce okamžitou reakci na současnou krizi.

Kamala Harrisová, viceprezidentka USA
2. dubna 2021 - 09:01

Přesné úkoly viceprezidentky nebyly zveřejněny, ale vyšší správní úředníci zdůraznili, že Harrisová nemá na starosti celkovou krizi na hranici mezi USA a Mexikem a místo toho vede hledání řešení „jejích hlavních příčin“

„Viceprezidentka USA bude pomáhat vést toto úsilí, konkrétně hledat hlavní příčiny - ne hranice, nad tím je určitý zmatek," uvedla Psaki během svého brífingu.

Harrisová údajně v úterý hovořila s guatemalským prezidentem Alejandrem Giammatteiem při její první výzvě vedoucímu severního trojúhelníkul.

Bez ohledu na svou konkrétní roli při zmírňování imigrační krize Harrisová ještě v pondělí nešla na žádnou schůzku týkající se této otázky a neuspořádala ani formální tiskovou konferenci o dosavadním pokroku nebo plánech.

Viceprezidentka rovněž nesouhlasila s rozhovory v žádné z populárních víkendových zpravodajských diskusních show, přestože zákonodárci z Kapitolu od ní požadovali nějakou akci.V úterý Harrisová poprvé navštívila Chicago, kde se údajně zaměřila na „zásoby vakcín“, protože na hranici je ve vazbě více než 18.000 nezletilých osob bez doprovodu, přičemž asi 5.500 je drženo v dočasných zařízeních, která nejsou vhodná pro ubytování dětí. Přistěhovalci jsou zadržováni zhruba devadesát hodin, ačkoli zákonný limit je sedmdesát dva hodin.

„Viceprezidentka Harrisová dostala těžký úkol řešit strukturální problémy v některých částech Střední Ameriky. Úspěšné spuštění programů a iniciativ bude trvat roky, ale bude to užitečné čekání a nebudou to zmařené  investice, pokud budou správně provedeny,“ uvedl Ernesto Castaneda-Tinoco , docent sociologie a zakládající ředitel Imigrační laboratoře na Americké univerzitě.

Obrovský příliv migrantů dostal Bidenovu administrativu pod tlak, zejména po zveřejnění fotografií a videí, které ukazují přetížené čtvrti - velký problém vzhledem k tomu, že stále hrozí hrozba z nového koronaviru .

Republikáni také bijí na poplach ohledně zvládání krize ze strany vlády, protože Biden v prezidentské kampani napadnul bývalého prezidenta Donalda Trumpa za jeho vedení imigrace a za umisťování dětí migrantů do táborů.

„Toto je tvoje práce teď to musíš dát do pořádku," vzkázal Harrisové  republikánský senátor Lindsey Graham na tiskové konferenci poté, co minulý týden hranici navštívilo osmnáct republikánských senátorů. „Slibuji ti, že s tebou budu pracovat, ale nemůžeš pochopit svou práci, pokud sem nepřijdeš,"

„Takže teď, když Kamala Harrisová má na starosti krizi na hranicích, můžeme konečně dostat odpověď na to, kdy navštíví hranici? Nebo se tomu stále směje?, tweetovala  Ronna McDanielová, předsedkyně Republikánského národního kongresu v reakci na smích Harrisové po otázce, kdy se vydá  na cestu k hranici.

Guvernér Texasu Greg Abbott (R) rovněž vyzval Harrisovou k návštěvě hranice, když v úterý napsal dopis viceprezidentce s argumentem: „Nyní, když vás prezident Biden jmenoval „hraničním carem“ odpovědným za reakci administrativy, chci vám připomenout hrozby a výzvy způsobené politikou vaší administrativy, otevřením hranic. “


Pro Harrisovou, od níž se očekává, že se v budoucnu bude ucházet o prezidentský úřad, by její vedení nebo nedostatek opatření během imigrační krize mohly zhoršit její politické ambice.

Prezident Biden umístil viceprezidentku Harrisovou doprostřed politického minového pole, které bude muset s mimořádnou péčí překonat.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)