Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Biden: USA nikdy neměly v úmyslu změnit politiku jedné Číny

Biden: USA nikdy neměly v úmyslu změnit politiku jedné Číny

Ráno 10. září 2021 vedl prezident Si Ťin-pching telefonát s americkým prezidentem Bidenem, informují stránky čínského ministerstva zahraničí.

Joe Biden, americký prezident
10. září 2021 - 10:10

Ve zprávě se píše: „Vedli upřímnou, důkladnou a rozsáhlou strategickou komunikaci a vyměnily si informace o vztazích mezi Čínou a USA a souvisejících otázkách vzájemného zájmu“.

Si Ťin -pching nejprve vyjádřil soustrast Bidenovi a americkému lidu nad oběťmi a ztrátami na majetku způsobenými hurikánem Ida v mnoha částech USA. Biden za to poděkoval.

Si Ťin-pching poukázal na to, že čínská politika přijatá Spojenými státy na nějakou dobu způsobila vážné potíže v čínsko-amerických vztazích, což není v základních zájmech obou národů a společných zájmech všech zemí světa. Čína a Spojené státy jsou největší rozvinuté země. Zda Čína a Spojené státy dokážou dobře zvládat své vztahy, je důležité pro budoucnost a osud světa. Je to otázka století a země na to musí odpovědět.

Čínsko-americká spolupráce bude ku prospěchu zemí i světa; Čínsko-americká konfrontace přinese katastrofy oběma zemím a světu.

„Od „lámání ledu“ bilaterálních vztahů v roce 1971 Čína a Spojené státy spolupracovaly, aby přinesly hmatatelné výhody všem zemím. V současné době čelí mezinárodní společenství mnoha běžným problémům. Čína a Spojené státy by měly ukázat celkový obraz, nést velkou odpovědnost, trvat na pohledu vpřed, jít kupředu, ukázat strategickou odvahu a politickou odvahu a posunout čínsko-americké vztahy zpět na správnou cestu stabilního rozvoje co nejdříve. Bude to mít lepší prospěch pro obyvatele obou zemí a lidi všech zemí na světě,“ zdůraznil čínský prezident.Si Ťin-pching vysvětlil čínský postoj ke změně klimatu a další otázky, přičemž zdůraznil, že Čína dodržuje ekologickou prioritu, cestu zeleného a nízkouhlíkového rozvoje. Na základě vzájemného respektování základních zájmů a řádného zvládání rozdílů mohou příslušná oddělení obou zemí pokračovat v dialogu za účelem posílení koordinace a spolupráce v oblasti změny klimatu, prevence a kontroly epidemií, hospodářské obnovy a hlavních mezinárodních a regionálních otázek při zkoumání větší spolupráce. Potenciál, přidání více pozitivních faktorů do vztahu mezi oběma zeměmi.


Biden řekl, že svět prochází rychlými změnami. Vztah USA a Číny je nejdůležitějším dvoustranným vztahem na světě. To, jak se USA a Čína vzájemně ovlivňují a vycházejí, do značné míry ovlivní budoucnost světa. Není důvod, aby se obě země dostaly do konfliktu kvůli konkurenci. USA nikdy neměly v úmyslu změnit politiku jedné Číny. Spojené státy jsou ochotny vést s Čínou otevřenější výměny a konstruktivní dialogy, aby určily zaměření a prioritní oblasti spolupráce mezi oběma stranami, vyhnuly se nedorozuměním, nesprávným úsudkům a neočekávaným konfliktům a posunuly vztah USA a Číny zpět na správnou cestu. Spojené státy se těší na posílení komunikace a spolupráce s Čínou v důležitých otázkách, jako je změna klimatu a vytváření větší shody.

Obě strany se shodly, že pro vedení správného rozvoje čínsko-amerických vztahů je velmi důležitá hloubková komunikace mezi čínskými a americkými představiteli o čínsko-amerických vztazích a hlavních mezinárodních otázkách. Dohodli se, že budou i nadále udržovat pravidelné kontakty.