Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Ghání před útěkem slíbil USA boj s Talibanem na život a na smrt

Ghání před útěkem slíbil USA boj s Talibanem na život a na smrt

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní, který uprchl z Kábulu 15.srpna bezprostředně po dobytí města Talibanem, před tím ujistil Spojené státy, že bude bojovat s Talibanem až do smrti.

Anthony Blinken, americký ministr zahraničí
9. září 2021 - 09:01

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken tuto informaci uvedl během rozhovoru  pro TOLOnews, afghánský televizní kanál.

Novinář se zeptal ministra zahraničí, zda USA pomohly prezidentu Ghánimu uprchnout ze země.

„Ne, vlastně ...“ odpověděl Blinken.

Poté se ho zeptali, zda americká strana věděla o Ghániho plánech na útěk.

„Ne, mluvil jsem po telefonu s prezidentem Ghánim noc předtím, než uprchl ze země. V našem rozhovoru jsme diskutovali o předání moci, které probíhalo v Dauhá. Ve světle neúspěchu v tomto případě mi řekl, že je připraven bojovat na život a na smrt. A potom během 24 hodin opustil Afghánistán. Takže ne, nevěděl jsem o tom jistě, “ řekl šéf amerického  ministerstva zahraničí.


Blinken také řekl, že neví, jestli si Gháni vzal s sebou miliony dolarů v hotovosti - peníze amerických daňových poplatníků.

Ukrajinský portál „Strana“ dříve informoval, že afghánský prezident uprchl ze země s auty plnými peněz a do helikoptéry se nedostala ani veškerá hotovost. Ghání o svém útěku neinformoval ani nejbližší spolupracovníky.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)