Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Istanbulský kanál: Americko-turecká zbraň proti Rusku?

Istanbulský kanál: Americko-turecká zbraň proti Rusku?

Povede vytvoření istanbulského kanálu, který sám Recep Tayyip Erdogan popsal jako „bláznivý sen a projekt“, k bláznivým následkům?

Ilustrační foto
15. června 2021 - 06:20

Práce musí začít tento měsíc v červnu 2021, aby byly dokončeny v roce 2023. Tento kanál mezi Marmarským mořem (a tedy Středozemním mořem) na jihu a Černým mořem na severu je terčem kritiky.

Kritiku vyvolává především národní politická opozice. Skupina bývalých tureckých poslanců vydala prohlášení na podporu výzvy tureckých admirálů a stali se tak třetí veřejnou skupinou, která se postavila proti revizi Montreuxské úmluvy z roku 1936


Turecké úžiny (Bospor a Dardanely) se ve skutečnosti řídí Montreuxskou úmluvou z roku 1936. Tato mnohostranná dohoda, kterou USA nepodepsaly, zaručuje volný pohyb a plavbu obchodním plavidlům. Pro vojenské lodě nerezidentů, která chtějí vstoupit do Černého moře, je postup povolování delší a komplikovanější.

Prezident Erdogan zůstává neoblomný v projektu umělé vodní cesty - výstavbě Istanbulského kanálu, který vytvoří další, ale již umělou úžinu na západním konci turecké metropole. Vláda země říká, že kanál bude použit pro plavidla se zvýšeným rizikem pro životní prostředí, jako jsou ropné tankery, ke snížení dopravy na Bosporu. Zároveň se naznačuje, že omezující režim pro válečné lodě zemí, které nejsou pobřežními státy Černého moře, platný podle Montreuxské úmluvy (mohou vstoupit do Černého moře a zůstat tam ne déle než 21 dní), se nebude vztahovat na Istanbulský kanál.

Nicméně, nový kanál by mohl být regulován odlišně. Poté by přímo ohrožoval ruské zájmy, nejspíše ve prospěch amerického námořnictva a námořnictva NATO.

Konvence z Montreux je mezinárodní dohoda uzavřená 20. července 1936 ve Švýcarsku ve městě Montreux po němž je pojmenovaná, byla uzavřena těmito státy Austrálie, Bulharsko, Francie, Německo, Řecko, Rumunsko, Japonsko, Sovětský svaz, Turecko, Spojené království a Jugoslávie a v platnost vstoupila 9. listopadu 1936. Úmluva či konvence stanovuje a upravuje režim proplouvání válečných lodí úžinami Bospor a Dardanely.

Článek 10. stanovuje že v době míru mohou Úžinami ve dne svobodně proplouvat lehké hladinové lodě, malé bojové lodě a pomocné lodě všech států světa, pokud dodrží podmínky uvedené v článcích 13, 14 a násl. (článek 13 stanoví termíny pro předchozí oznamování proplouvání a článek 14 obsahuje omezení týkající se celkové tonáže a počtu lodí současně přítomných v Úžinách).  Proplouvání bitevních lodí libovolného výtlaku a ponorek je pouze umožněno pouze pokud patří některému ze států přiléhajících k Černému moři. Letadlové lodi mají vstup zakázán, proto má Rusko tzv. letadlové křižníky.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)