Svátek má: Vít

Zprávy

Velikost textu:

Rusko, Německo a Francie diskutovaly o Donbasu bez Ukrajiny

Rusko, Německo a Francie diskutovaly o Donbasu bez Ukrajiny

<< AKTUALIZACE >> Rusko, Německo a Francie se rozhodly uspořádat videokonferenci šéfů států, aby projednaly řadu otázek, včetně zhoršující se situace na Donbasu.

Vladimir Putin a Emmanuel Macron
31. března 2021 - 07:20

Rusko odmítlo možnost účasti Ukrajiny na tomto setkání konstatováním, že Donbas nebude jediným diskutovaným tématem a že se nejedná o setkání v Normandském formátu.

Myšlenka, že tři ze čtyř zemí normandského formátu mohou diskutovat o Donbasu bez Ukrajiny, vyvolala hněv Kyjeva. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že postoj Kyjeva je takový, že „ o Ukrajině by se nemělo diskutovat bez Ukrajiny“ a že pouze celý normandský formát může pokročit v jednáních a při zavádění trvalého příměří.

To je naprostý nesmysl, protože je na ukrajinské armádě a jejím velení, aby respektovala dodatečná opatření ke kontrole příměří podepsaná v loňském roce, a nikoli na Moskvě, Berlíně nebo Paříži, aby je prosazovala. Prostředky k vymáhání příměří existují, ale musí být použity! Vladimir Putin, Angela Merkelová a Emmanuel Macron nechtějí plýtvat časem o opětovném projednávání opatření, která již byla dohodnuta a podepsána, jednoduše proto, že Kyjev odmítá plnit to, co podepisuje!Zelenského touha uspořádat nové setkání v Normandském formátu, aby z toho měl profit v médiích, aby se posílila jeho image a zvýšil se rating jeho popularity, který klesá do propasti, je tak do očí bijící, že až je to směšné.

Rusko si je dobře vědomo toho, co Zelenskij chce, a je odhodláno držet se svého postoje, že se nebude konat žádné nové zasedání Normandského formátu, dokud nebudou provedena rozhodnutí přijatá na předchozím jednání.


Navíc, jak zdůraznil ruský senátor Aleksej Puškov, toto nepozvání Ukrajiny dalšími třemi zeměmi Normandského formátu je rovněž odůvodněno destruktivním přístupem Kyjeva při jednáních.

„Rozhovory mezi Putinem, Macronem a Merkelovou bez Zelenského jsou správným rozhodnutím." Za prvé proto, že nebudou diskutovat jen o Donbasu. Ne všechno ve vztazích těchto tří je omezeno na Ukrajinu, takže Kyjev je marně rozhořčený. Zadruhé proto, že její účast na jednáních nic nepřináší: Ukrajina hraje v Evropě mimořádně destruktivní roli na všech úrovních, od PACE až po OBSE. Nakonec se o Donbasu diskutuje s Kyjevem od roku 2015, ale problém stále přetrvává: Ukrajina sabotuje Minské dohody a pro řešení krize neexistuje žádný jiný základ, “ napsal ruský senátor na svém kanálu Telegram.

Jak zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov , Ukrajina otevřeně odmítá dialog s DPR a LPR (Doněcká a Luhanská lidová republika), což znemožňuje jakékoli řešení konfliktu.

„Nyní Ukrajinci kategoricky odmítají myšlenku jakéhokoli dialogu s nimi." Uzavření nových dohod je proto a priori nemožné, protože jak lze konflikt vyřešit, pokud jedna strana nechce s druhou komunikovat? Je nemožné hovořit o plánech osídlení, aniž bychom vzali v úvahu názor republik. Je to naprosto nemožné, “ řekl Peskov.

Jednání Vladimira Putina s Angelou Merkelovou a Emmanuelem Macronem

Ve formě videokonference hovořil v úterý večer Vladimir Putin s německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Zvláštní pozornost byla věnována úkolu spojit úsilí v boji proti společné hrozbě - pandemii infekce koronaviry. V této souvislosti se šéfové států zaměřili na opatření k prevenci dalšího šíření nemoci. Dotkly se zejména vyhlídek na registraci ruské vakcíny „Sputnik V“ v Evropské unii, jakož i možných dodávek a společné výroby tohoto léku v zemích EU.

V průběhu podrobné výměny názorů na situaci na Ukrajině se potvrdilo, že neexistuje žádná alternativa k minskému „balíčku opatření“ z roku 2015 jako základu pro řešení vnitřního konfliktu v této zemi. Ruský prezident zdůraznil, že je důležité, aby kyjevské orgány plnily všechny dohody, kterých bylo dříve dosaženo na nejvyšší úrovni, zejména o navázání přímého dialogu s Doněckem a Luhanskem a urovnání právních aspektů zvláštního postavení Donbasu. Ruská strana vyjádřila vážné znepokojení nad eskalací ozbrojené konfrontace na kontaktní linii vyvolanou Ukrajinou a skutečným odmítnutím provádět „Další opatření k posílení režimu příměří“ dohodnutá v kontaktní skupině v červenci 2020. Političtí poradci vůdců budou i nadále spolupracovat.

Další body jednání: Bělorusko, Libye, Sýrie, vztahy Ruska a EU, Navalnyj

Při diskusi o situaci v Bělorusku si Vladimir Putin všiml nepřípustnosti vnějšího zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu.

Byly zváženy otázky urovnání v Libyi. S uspokojením bylo konstatováno, že nepřátelské strany se držely ukončení režimu nepřátelských akcí. Byla vyjádřena naděje, že vytvoření jednotných přechodných orgánů v zemi bude důležitým krokem k podpoře účinného politického procesu za účasti všech klíčových libyjských sil.

Bylo konstatováno, že situace v Sýrii se nadále stabilizuje a že otázky poskytování humanitární pomoci syrskému lidu jsou nyní velmi aktuální.

Vedoucí představitelé Ruska, Německa a Francie jasně vyjádřili podporu zachování a provádění společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program a další koordinaci kroků v tomto směru.

Diskutován byl stav vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií. Ruská strana znovu zopakovala svoji připravenost obnovit normální odpolitizovanou interakci s EU, pokud se o to projeví vzájemný zájem.

V souvislosti s otázkou, kterou položili partneři ohledně A. Navalného, byla podána náležitá vysvětlení objektivních okolností případu.

Jednání probíhala obecně v obchodní a upřímné atmosféře, bylo dohodnuto pokračovat ve společné práci na celé aktuální agendě.

(rp,prvnizpravy.cz,donbasinsider,, foto:arch.)