Svátek má: Vít

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský ministr obrany: Jsme pro NATO silnou základnou

Ukrajinský ministr obrany: Jsme pro NATO silnou základnou

Ukrajinský ministr obrany Andrij Taran poděkoval bloku NATO a jeho členům za podporu Ukrajině.

Andrij Taran, ukrajinský ministr obrany
5. dubna 2021 - 06:20

Podle Tarana Ukrajina od roku 2014 pevně brání bezpečnost a stabilitu Evropy a „působí jako silná základna na východním křídle NATO“.

Poznamenal, že postup Ukrajiny směrem k plnému členství v NATO zůstává strategickou prioritou a je zakotven v ústavě. Taran uvedl, že NATO „je spolehlivým bezpečnostním partnerem Ukrajiny od roku 1991“.

Ministr rovněž uvedl, že pro členství v NATO je nutné reformovat společnost a ekonomiku, zorganizovat armádu.

„Proces vstupu do Aliance je transparentní. Nejsou to země nebo vlády, které vstupují do NATO, ale demokratické společnosti a národní harmonie podmíněné novým vědomím a vědomým výběrem. Koneckonců, Aliance nikoho k připojení nepřinutí. Touha vstoupit do NATO je osobní záležitostí každého státu, “- cituje jej ministerstvo.

Podle Tarana otevírá euroatlantická volba Ukrajině nové vyhlídky na spolupráci s rozvinutými zeměmi světa, poskytuje příležitosti pro bezpečnostní a ekonomický rozvoj, posiluje pozici Ukrajiny ve světovém systému mezinárodních vztahů a je nejlepším způsobem, jak realizovat národní zájmy.

„Naše euroatlantické vyhlídky dnes závisí pouze na nás. V euroatlantickém integračním procesu každé země nastává okamžik, kdy se z otázky zahraniční politiky stane řada konkrétních a poměrně složitých úkolů domácí politiky,“ uvedl Taran řekl.

Zdůraznil technické potřeby, zejména provádění stovek předpisů, aby pravidla, podle nichž funguje sektor veřejné obrany, politika a ekonomika, byla stejná jako v Alianci.


„Rozhodnutím rozšířeného představenstva Ministerstva obrany Ukrajiny, které proběhlo v prosinci loňského roku, byl proto rok 2021 vyhlášen rokem euroatlantické transformace,“ uvedl Taran.

Implementace standardů NATO je plánem rozvoje našich struktur, protože standardy Aliance jsou nejlepšími standardy vojenské sféry a my je bereme přesně pro implementaci vnitřních reforem,“ dodal ministr.

Šéf ministerstva obrany také počítá s ještě intenzivnější fází vztahů mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí. „Potřebujeme silnou podporu pro plnění úkolů agendy našeho státu v souladu s našimi plány a programy s NATO,“ shrnul.

Krátce před Taranem nazval Ruslan Chomčak ozbrojené síly Ukrajiny „štítem Evropy“.

V roce 2020 utratila Ukrajina na nákup amerických zbraní 510,5 milionu dolarů, což je téměř dvakrát tolik než v roce 2019.

USA dříve uváděly, že po zahájení činnosti ATO (OOS) se Ukrajina změnila na „supermarket zbraní“.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)