Svátek má: Vít

Zprávy

Velikost textu:

Zbořil: Záhadné pády úspěšných podnikatelů

Zbořil: Záhadné pády úspěšných podnikatelů

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout podnikatele, úspěšné podnikatele a s tím možná i přísloví, že žádný strom neroste do nebe, protože naopak spadli..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
7. dubna 2021 - 03:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Ono se něco podobného děje  v celém světě ale tragická nehoda pana Kellnera nám vše trošičku připomíná, trochu nás vrací do historie. Vlastně do 3.dubna 1932, kdy se zřítilo u Otrokovic letadlo zakladatele firmy Baťa Tomáše Bati, který se chystal zúčastnit nějakého schůzky. Tehdy se tomu neříkalo summit, ale měla to být  porada ve Švýcarsku s lidmi, kteří se pohybovali nejenom v nějakém podnikatelském prostředí, ale i na vysoké úrovni představitelů finančního kapitálu. My někdy zapomínáme na to, že  lidé,  kteří jsou exponování tak intenzivně, se někdy dopouštějí rutinních chyb,  jako byla ta u Otrokovic, kdy Tomáš Baťa nutil pilota, který nechtěl startovat kvůli mlze,  aby vzlétli a na nejbližším kopci se zřítili a zahynuli. Ono se  něco podobného s  takto intenzivně pracujícími lidmi děje neustále,“  říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A další pády…

„Já si myslím, že kdybychom zůstali v našem prostředí, tak třeba pan Kellner jistě neletěl poprvé helikoptérou, jistě byl zvyklý ne na to jestli se v té helikoptéře dobře sedí a jestli někam rychle letí, ale také  na celý  provoz  své letecké přepravy. Prostě, když je  někdo v hotelu, kdesi na vzdáleném místě a je to člověk tohoto postavení,  a za dnešních informačních technologií, tak není možné, aby byl bez kontroly několik hodin. To se stalo na Aljašce, kde ho hledali, respektive to spadlé letadlo hledali, zatím, pokud víme,  nejméně dvě a půl hodiny. Myslím, že to mohla být obyčejná rutinní chyba, nemyslím pana Kellnera, ale třeba toho zkušeného pilota, který s ním letěl.

A ještě k tomu mám jednu poznámku, která zdánlivě vypadá, že s tím nesouvisí, ale když už jsme začali to dnešní povídání příběhem ze Zlína,  tak bych chtěl upozornit na případ Slušovice. Pan Ing. František Čuba, zakladatel toho hospodářského zázraku, sice nezemřel tragicky, ale mohlo k tomu dojít. Vždyť hned na jaře 1990 se jednalo o to,  kdo a jak zničí Slušovice a vyvrcholilo tím, že autora tohoto úspěšného moravského podniku se podařilo dostat dokonce do vězení, do vyšetřovací vazby. Pak se to nějakým způsobem, nechci říkat zrovna zametlo pod koberec, ale ukázalo se, že stačí zničit podnik a toho ostatního netřeba.

Samozřejmě, že také pověsti o pádu letadla s Tomášem Baťou už nikoho dneska nezajímají. Byl natočený film Botostroj, ve kterém se trošku naznačovalo, že Baťa si vynutil tu cestu a že byla organizována s nějakými nečistými úmysly a kdo ví,  proč  letadlo spadlo,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

A další historky, příběhy….

„Dodnes se vypráví o tom, kdo způsobil smrt generála Štefánika, když se vracel domů na Slovensko na bezvýznamném, z hlediska letového provozu, a neobvyklém místě.

Ale ty historky se čas od času objevují jenom jako podivné zapomenuté nebo polozapomenuté.  Ale u Tomáše Bati Je to zvláštní, protože jeho impérium pokrývalo téměř všechny kontinenty. A to jak se rozvíjelo později a nebo jak mu bylo bráněno se rozvíjet to je druhá věc, ale ta první vlna je neuvěřitelná, to co se podařilo Baťovi, to nebyl jenom podnikatelský úspěch, to byla kulturní změna, to byla změna životního stylu a hledání pracovní morálky jako základního stavebního kamene ekonomického úspěchu,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)